Czym jest Business Intelligence i Power BI?

Business Intelligence to szeroko rozumiany proces przekształcania surowych danych w informacje i wiedzę. Microsoft Power BI to zestaw narzędzi które ułatwiają ten proces dzięki inteligentnym, automatycznym raportom.

(Przetestuj przykładowy raport Power BI na naszej stronie: Wynagrodzenia Polaków (GUS) lub Raport Sprzedażowy)

Wszystko zaczyna się od surowych danych, które same w sobie nie stanowią wielkiej wartości jeżeli nie zostaną przetworzone - podobnie jak ropa naftowa nie poddana rafinacji.

przetwarzanie ropy naftowej

przetwarzanie danych

Surowe dane muszą zostać poprawnie pozyskane i właściwie obrobione (czyszczenie, agregacja itp.). Następnie można przekształcić je w informacje (np. najbardziej kosztowna część portfolio produktów). Taka informacja może być dalej obrabiana, by poznać przyczyny i przekształcić ją w wiedzę (dlaczego tak się dzieje). Mając wiedzę możemy podejmować adekwatne akcje. Im powyższy proces przebiega sprawniej, tym podejmowane decyzje biznesowe są szybsze i trafniejsze.

Microsoft Power BI jest platformą która wspomaga proces przetwarzania danych - od ich pozyskiwania, aż po uzyskanie wiedzy i podjęcie decyzji.

Czym jest i jak działa Power BI

Dzieje się to przy pomocy aplikacji - Power BI Desktop, Power BI Service i Power BI Mobile:

aplikacje Power BI

Power BI Desktop
Jest to program do zainstalowania na komputerze (do pobrania bez opłat na stronie firmy Microsoft). Jest to najbardziej rozbudowana wersja Power BI służąca zarówno do przetwarzania danych jak i tworzenia raportów i ich prezentacji. Zapisuje na dysku pliki w formacie .pbix. Właściwy wybór dla osób pracujących z danymi i przygotowujących raporty.

Power BI Service
Inaczej usługa Power BI – jest to wersja programu dostępna w chmurze – pozwala na zaciąganie danych i pracę na nich bez potrzeby instalacji oprogramowania. Nie jest to wersja tak funkcjonalna jak Power BI Desktop, niemniej pozwala tworzyć raporty z już przygotowanych danych. Zaletą Power BI Service jest możliwość współdzielenia raportów z osobami, które nie mają zainstalowanego Power BI na komputerze.

Power BI Mobile
Jest to wersja Power BI przeznaczona na telefony i tablety. Służy przede wszystkim do wygodnego przeglądania i analizy raportów na urządzeniach mobilnych w dowolnym miejscu i czasie.

Poniższy film prezentuje przykładowy interaktywny raport BI:

Korzyści z wdrożenia Power BI

Jest kilka powodów rosnącej popularności BI:

 • - Automatyzacja procesu raportowania
 • - Synergia z łączenia różnych źródeł danych w jeden model danych
 • - Interaktywne, wielowymiarowe raporty, możliwość dostrzeżenia nowych korelacji
 • - Niedostępna wcześniej szybkość i łatwość analizy
 • - Zwiększenie rzetelności i standaryzacja danych, zmniejszenie wpływu "czynnika ludzkiego"
 • - Możliwość szybkiego i przystępnego współdzielenia informacji z dowolnym członkiem organizacji

Zastosowanie

Business Intelligence ma wiele zastosowań w:

 • - Logistyce
 • - Marketingu
 • - HR
 • - Finansach
 • - Produkcji
 • - Planowaniu

Zamów prezentację możliwości BI już teraz

Napisz do nas: bi@antdata.pl z dopiskiem "darmowa prezentacja BI". Skontaktujemy się z Tobą by umówić termin prezentacji.