Eurowybory 2019 - Analiza Business Intelligence

Kto zdobył poparcie wyborców, ale nie otrzymał mandatu? Kto otrzymuje tytuł "Lucky Loser", czyli zdobył mandat, ale dzięki świetnemu wynikowi listy? Kto nie wykorzystał "jedynki" na liście, a kto wszedł z ostatniego miejsca? Tego wszystkiego dowiesz się w mgnieniu oka z modelu klasy BI, przygotowanego przez zespół Antdata.

Do Państwa dyspozycji przekazujemy 5 interaktywnych raportów, pomagających zinterpretować wyniki wyborów z 26 maja 2019 roku.


Raport 1 - pogłębiona analiza wyniku wyborczego dwóch głównych sił politycznych według powiatów. Wybrana wizualizacja, w przeciwieństwie do dostępnych w internecie mapek, uwzględnia ilość oddanych głosów, a nie tylko powierzchnię danego powiatu. Stworzyliśmy także listę powiatów "bastionów" dla danych partii. Listę można rozwijać. By włączyć tryb pełnoekranowy, naciśnij przycisk w prawym dolnym rogu raportu.

Opracowanie: Antdata.pl, źródło: PKW


Raport nr 2. Jeśli ktoś ogłasza się zwycięzcą, niech zobaczy w których powiatach różnica była mniejsza niż 2%. Mieszkają w nich miliony wyborców! By włączyć tryb pełnoekranowy, naciśnij przycisk w prawym dolnym rogu raportu.

Opracowanie: Antdata.pl, źródło: PKW


Raport nr 3. Podobnie jak powyżej, politycy powinni mieć na uwadze, że mobilizacja wyborców z powiatów z najniższą frekwencją, pokazana poniżej, może znacząco zmienić zasady gry. By włączyć tryb pełnoekranowy, naciśnij przycisk w prawym dolnym rogu raportu.

Opracowanie: Antdata.pl, źródło: PKW

Raport nr 4. Szczegółowy widok dla KE i PIS, pokazujący, jak wypadli poszczególni kanydaci w zależności od miejsca na liście. Kto zmarnował "jedynkę" i prawie pewny mandat Europosła? Kto wykorzystał słabsze miejsce na liście? Bardzo ciekawe jest zestawienie "Lucky Losers" - czyli osób, które zdobyły mandat mimo słabego wyniku oraz "Przegranych Wygranych" - osób, które osiągnęły bardzo dobry wynik, a nie zdobyły mandatu. Wykres jest interaktywny - klikając np. na daną komórkę TAK/NIE w matrycy, wyświetlisz dane kandydata. By włączyć tryb pełnoekranowy, naciśnij przycisk w prawym dolnym rogu raportu.

Opracowanie: Antdata.pl, źródło: PKW


Raport nr 5. Wybierz daną listę, lub wyszukaj danego kandydata. Zobacz jak wyglądały wyniki po deklarowanych zawodach kandydatów. Wykorzystaj nasz w pełni interaktywny raport, by dowiedzieć się więcej o wynikach wyborów. By włączyć tryb pełnoekranowy, naciśnij przycisk w prawym dolnym rogu raportu.

Opracowanie: Antdata.pl, źródło: PKW